Weight Loss Resolution: The Cheapest Healthy Foods

healthy-and-cheap-foods.jpg
Posted on 01/09/2013

Most people think that healthy foods cost more than junk food. But a study from the Agricultural Department says that's not true when you compare food costs based on weight or portion size. If you're trying to make healthier choices in 2013, but you don't want to spend more on food, check out these cheap healthy options.


Bananas
Bananas are typically the cheapest product in the produce department. Chiquita says they're possibly the world's perfect food because not only are they convenient, but bananas contain 110 nutrient-dense calories per serving including Vitamin B6, Potassium and Vitamin C.

Sweet Corn
When sweet corn is in season it's super cheap. Shoppers can pick up several ears of corn for less than a dollar. And the Environmental Working Group puts sweet corn second on its list of the "Clean 15", produce with the lowest pesticides. That means you don't have to spring for the organic version.

Brown Rice
Buy a one-pound bag of rice and you'll be set with enough for ten servings. Break that down and you're paying just pennies per serving while getting a low-calorie food that's high in fiber and protein.

Canned Tuna
While canned tuna isn't a good option for pregnant women, nursing mothers or young children, it can be a great choice for other adults. That's because it's affordable and full of omega-3 fatty acids as well as protein.

Eggs
You may have heard that eggs can be the culprit of high cholesterol, but not all doctors agree. In fact, Dr. Oz calls eggs one of the best values in the grocery store because each one packs six grams of high quality protein along with more than a dozen vitamins, minerals and nutrients.

Russet Potatoes
Faithful followers of the Atkins Diet are likely to steer clear of carb-rich russet potatoes, but they've got some good qualities too. Potatoes are a bargain at around 25-cents each and they also contain 20 percent of the daily recommended value of vitamin C and 10 percent of your daily iron.

Oatmeal
A bin of oatmeal will cost you about 13 cents a serving. That's much cheaper than buying a fast food breakfast. Plus the protein and fiber will serve you much better throughout the day.

By Alison Storm

After eating so healthy treat yourself to some delicious chocolates. Save up to 40% off during Godiva's Semi-Annual Sale. Hurry! Offer ends 01/25/2013.

* Hot deals expire quickly. This deal may no longer be valid.

Post A Comment